Lazy Sunday with Cookies ... Jamie Dornan

Cóż takiego jest w tych Irlandczykach, że przyciągają kobiecą uwagę? Czyżby były to ich ostre rysy twarzy, lekko zbuntowany sposób bycia, oryginalny akcent czy może coś jeszcze innego? Cokolwiek to jest działa, gdyż w tym tygodniu jako niedzielne ciacho znów pojawi się Irlandczyk. Jego twarz jest głównie rozpoznawalna z kampanii dla marki Calvin Klein czy Armani, jednak Jamie Dornan (o którym jest dzisiejszy post) poza wykorzystywaniem swoich atutów jako model posiada jeszcze talent muzyczny oraz aktorski. Ten drugi choć odkryty całkiem niedawno (zadebiutował w 2006 roku) to właśnie jemu przypadła główna rola w wyczekiwanej przez rzesze ludzi ekranizacji 50 twarzy Greya.

Urodzony w 1982 roku w Belfaście (Irlandia Północna). Jako nastolatek wraz z przyjacielem poznanym w Methodist College Belfast, Davidem Alexandrem założył zespół muzyczny o nazwie Sons of Jim. Nazwa jest efektem tego, iż ojcowie obu chłopaków mieli na imię Jim:P Jednak jego kariera muzyczna nie zdążyła się zbytnio rozwinąć (zespół rozpadł się na dobre w 2008 roku), gdyż Jamie Dornan zaczął niedługo później pracować jako model i podpisał kontrakt z agencją Select. W 2004 roku po raz pierwszy jego twarz pojawiła się w kampanii ubrań Calvina Kleina (dla którego występował jeszcze wielokrotnie). Później wystąpił jeszcze w kampaniach m.in. Armani, Dior, Gap, H&M, Bvlgari, Hugo Boss czy Banana Republic. Występował w owych kampaniach m.in. z Kate Moss, Evą Mendes czy Sashą Pivovarovą.


Rok 2006 był przełomem dla Jamiego Dornana, gdyż otrzymał on swoją pierwszą rolę w filmie. Była to ekranizacja historii jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci Francji, a mianowicie Maria Antonina. Reżyserem filmu była genialna Sofia Coppola, zaś Jamie wcielił się w rolę Hrabiego Fersena. W jego filmografii znajdują się jeszcze takie filmy jak Beyond the Rave, X Returns, Nice to meet You czy Flying House. Ponadto wystąpił w dwóch serialach: Once upon a time oraz The Fall (w którym gra wraz z Gillian Anderson znaną m.in. z Z Archiwum X).


Mimo, iż nie należy do najbardziej rozpoznawalnych aktorów to niedługo może się to zmienić. Rola Christiana Greya w ekranizacji 50 twarzy Greya przysporzy mu zapewne znaczne grono fanów, a raczej fanek:P (przez 3 lata jedną z nich była Keira Knightley z którą aktor był związany, zaś obecnie największą jest pewnie jego żona). Osobiście wciąż nie zabrałam się za książkę mimo, iż słyszałam tyle pozytywnych opinii. Jednak zapewne nadrobię ową zaległość nim zdecyduję się zobaczyć Jamiego na ekranie:P Szczęśliwie mam jeszcze chwilę czasu, gdyż zdjęcia do filmu dopiero będą ruszać:]

 Źródło zdjęć do kolaży: wyszukiwarka Google Graphics