Bajka Gosi Baczyńskiej

Czy polscy projektanci mają szansę dorównać tym zagranicznym i zrobić karierę międzynarodową. a nie tylko być znanymi na naszym rodzimym rynku? Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale jak najbardziej wykonalne. Póki co takich, którym udało się pokazać poza granicami Polski i zdobyć swoimi kolekcjami uznanie wśród zachodnich znawców mody jest garstka, a wśród nich szczególnie dwa nazwiska wyróżniają się – Minge i Baczyńska. Dziś będzie mowa właśnie o Gosi Baczyńskiej jako, że wczoraj została zaprezentowana na warszawskiej Pradze tuż przy atelier projektantki przygotowana przez nią kolekcja na jesień/zimę 2014/15. Nie był to jednak pierwszy raz gdy mogliśmy przyjrzeć się tej kolekcji. Jej premiera miała miejsce podczas tegorocznego Paryskiego Tygodnia Mody.Warszawskiemu pokazowi towarzyszyła klasyczna muzyka Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara w aranżacji Andrzeja Smolika, a pierwsze rzędy były wypełnione polskimi gwiazdami pokroju Moniki Olejnik, Bogny Sworowskiej, Michała Piróga i wielu innych, w tym konkurencyjnych projektantów takich jak Tomasz Ossoliński czy Robert Kupisz. Klimat pokazu przypominał czarodziejska historię, a jej stworzeniu dopomogła m.in. sama lokalizacja, aranżacje muzyczne czy oprawa świetlna, nie pomijając przy tym samej kolekcji, która zdobyła spore uznanie. A co się w niej pojawiło?


Kolekcja jesień/zima 2014/15 Gosi Baczyńskiej była kwintesencją jej stylu tak dobrze znanego wszystkim znawcom mody polskiej. Inspiracją do jej powstania była polska historia. Możemy dostrzec takie motywy jak elementy munduru wojskowego (m.in. pagony, które pojawiły się przy wieczorowych kreacjach), folkowe wycinanki (w tym ażurowe peleryny) czy ordery doczepione do delikatnych i koronkowych sukienek. Wszystko to nadało kolekcji polskości, ale w sposób subtelny i wyważony. Nie zabrakło także w kolekcji metalicznych tkanin w złocie, jak również pastelowych kolorów.


Gosia Baczyńska stworzyła kolekcję pozasezonową w której każda kobieta na pewno znajdzie coś dla siebie. Z tego właśnie słynie owa projektantka i dlatego jest uwielbiana przez polskie gwiazdy – wie jak sprawić, aby kobieta w ubraniu czuła się wyjątkowo. Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadły płaszcze i sukienki w formie wycinanki – coś pięknego. A Was czym Gosia Baczyńska urzekła ? 


fot. MWMEDIA