Top Model a polska mentalność

24 listopad 2014 rok. Wtorek. Godzina 21.30. Do ostatecznej „bitwy” stają „Próżna Lalka”, „Mięśniak ze Wsi” i „Czarna Wiecznie Uśmiechnięta”. Kto wygra taką batalię z etykietkami? Czy ma szansę Marta Sędzicka, która jest niesamowicie profesjonalna i perfekcyjnie nadaje się na modelkę dzięki swojej determinacji, ciężkiej pracy i niespotykanej urodzie, ale ludzie postrzegają ją jako zapatrzona w siebie pustą lalkę tylko dlatego, że dziewczyna głośno mówi o tym, że wie czego chce i zna swoją wartość? A może Michał Baryza, którego postawa, sylwetka (niejedna panna zapewne śliniła się na widok jego klaty), brak skrępowania i profesjonalizm w pracy są doceniane na każdym panelu przez jurorów, ale ludzie patrzą na niego przez pryzmat pochodzenia ze wsi oraz właśnie owej klaty (syndrom mięśniaka)? Czy jednak będzie to Osuenhe (Osi) Ugonoh – czarnoskóra piękność o zniewalającej figurze, pełna optymizmu, budząca sympatię każdej osoby napotkanej na swojej drodze, przy tym zdeterminowana aby przy każdym zadaniu dać z siebie 100%, a która dla większości polskiego społeczeństwa jest po prostu „obcą” i do tego „czarną”? 

zdjęcia na okładkę styczniowego Glamour. fot. Zuza Krajewska

Hmmm, ciężki wybór – szczególnie, że dokonuje go „publiczność” przed telewizorami wysyłając smsy. A jak wiemy ludzie lubią przyklejać łatki - w końcu nasze społeczeństwo jest mocno krytyczne i niezbyt tolerancyjne przy tym. Nie lubimy tych, którzy według nas się chwalą i chełbią, nie lubimy tych, którym coś się udaje mimo przeciwności i trudniejszego startu, jak również nie lubimy tych, którzy są innej nacji, koloru skóry czy wyznania. Ależ mamy tolerancyjne społeczeństwo ;/ Ale wróćmy do Top Model i faktu, że ktoś musi wygrać. Nadchodzi ta chwila i co się dzieje? Szok! Pojawia się myśl – może w naszym kraju nie jest tak źle? Wygrywa Osi – czarnoskóra dziewczyna, która nie tylko świetnie sobie poradziła w programie to jeszcze zawsze podkreślała, ze czuje się Polką i jest z tego dumna. Wielkie gratulacje dla Osi! Jej wygrana pokazała, że Polacy wreszcie wychodzą z zaścianka ignorancji i zaczynają doceniać czyjąś pracę i osobowość zamiast patrzeć na nią przez pryzmat koloru skóry. Mam ogromną nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej i coraz więcej ludzi zamiast walczyć z innością zacznie ją jeśli nie akceptować, to chociaż tolerować. Zdaję sobie z tego sprawę, że jest to maleńki kroczek na drodze do liberalnego i tolerancyjne społeczeństwa, ale biorąc pod uwagę palenie tęczy, wciąż powstające organizacje nacjonalistyczne i wszystkich ludzi głośno mówiących o swoich rasistowskich, homofonicznych, ortodoksyjnie katolickich poglądach, to odnoszę wrażenie, że wciąż jest dla nas nadzieja lepszą przyszłość :) 
Osi z ekipą jurorską finału Top Model oraz kontraktem od agencji Next.
Co zaś do uczestników Top Model Polska to cała finałowa trójka już wygrała swoje marzenia – kariera w modelingu jest na wyciągnięcie ręki, muszą tylko wykorzystać element „sławy” i bycia na czasie, który został im dany dzięki udziałowi w programie. Osi zgarnęła kontrakt z Next, okładkę Glamour oraz całą kasę, ale pozostała dwójka zapewne niedługo również podpisze kontrakty z agencjami (o ile już do tego nie doszło) i będziemy mogli podziwiać sesje z ich udziałem. Dlaczego tej trójce się uda? Ponieważ pokazali jak niesamowicie profesjonalnie podchodzą do swojej pracy – bez marudzenia, bez jęczenia – zaś efekt ich pracy jest dokładnie taki jakiego od nich oczekiwano. Nie pozostaje nam nic innego jak wypatrywać ich pierwszych sukcesów. Poniżej znajdziecie zdjęcia każdego z finalistów pokazujące jak im się wiodło w programie:) Enjoy :) 
Finał Top Model na Instagramie.


Osi Ugonoh Marta Sędzicka Według mnie najlepsze zdjęcie tej edycji - to spojrzenie jest powalające :) Michał Baryza 
zdjęcia z oficjalnej strony programu Top Model : topmodel.tvn.pl