Okiem konesera – wielkie, małe kino :D Festiwal w Cannes – komu Złotą Palmę?

Za nami jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najlepszych festiwali filmowych na świecie. Mowa oczywiście o the Cannes Film Festival, odbywającym się na Lazurowym Wybrzeżu. To już 70-ta edycja! Prezentowano na nim przez kilka dni najbardziej różnorodne filmy z całego świata, które startują w różnych kategoriach. Cel: zgarnięcie nagród festiwalowych, w tym najbardziej prestiżowej – Złotej Palmy (Palme d’Or). Oczywiście są również filmy, które nie startują w konkursie, a festiwal daje szansę zaprezentowania ich większej publiczności. Jak wygląda 70-ta rocznicowa edycja? Kto zabłysnął na czerwonym dywanie? Kto rozczarował swoją produkcją? A kto zaszokował?


W tym roku gwiazdy kina (aktorów, reżyserów, scenarzystów, kompozytorów itd.), jak również ambasadorki L’Oreal Paris (które już od 20 lat wspiera festiwal) można było spotkać w Cannes między 17-28 maja. Na przewodniczącego festiwalu został wybrany nie kto inny jak niesamowity reżyser – Pedro Almodovar (tego Pana to chyba nie trzeba nikomu przedstawiać ;)). W komisji konkursu głównego zasiedli również m.in. Will Smith, Jessica Chastain czy Gabriel Yared.  Natomiast za otwarcie i zamknięcie całego festiwalu odpowiadała niesamowita Monica Bellucci, która prowadzać galę otwarcia wywołała mały skandal całując namiętnie współprowadzącego to wydarzenie,  Alexa Lutza ;) Ale jakoś festiwal w Cannes ma to do siebie, że skandale raczej go omijają – więc poza akcją Monici Bellucci i kilkoma wpadkami na czerwonym dywanie (m.in. Bella Hadid przeliczyła się z rozcięciem swojej sukni) to obyło się bez skandali. Ale nie bez niespodzianek J Na film otwarcia wybrano Ismael’s Ghosts w reżyserii Arnauda Desplechina, który niestety, ale rozczarował zarówno krytyków, jak i publiczność zgromadzoną na premierze. Za to Złotą Palmę za najlepszy film zgarnął… The Square (reż. Rubean Ostlunda), którego nikt nie traktował jako faworyta – ot trafił nam się czarny koń festiwalu. Najlepszym reżyserem został… a raczej została, Sofia Coppola za The Beguiled z Nicole Kidman (która btw otrzymała nagrodę specjalną festiwalu). A kto z aktorów zgarnął naszczytny tytuł najlepszego w ramach festiwalu w Cannes? Diane Kruger i Joaquin Phoenix wrócili do domu ze statuetkami.


11 dni – na tyle Cannes stało się światową stolicą filmu. Przez czerwony dywan przewinęły się największe gwiazdy showbiznesu – nie tylko świata filmu, ale również muzyki czy modelingu. Mieliśmy też swoje polskie akcenty ;) Poniżej znajdziecie według mnie najlepsze stylziacje całego festiwalu :D Kogoś Waszym zdaniem pominęłam?  ;) Enjoy!


Anja Rubik

Nicole Kidman

Marion Cotillard

Elle Fanning

Nicole Kidman Hailey Baldwin

Doutzen Kroes


Lara Stone / Doutzen Kroes / Irina Shayk

Diane Kruger


Anja Rubik

Bella Hadid

Hailey Baldwin

Nicole Kidman


Uma Thurman


Rooney Mara

Diane Kruger

Monica BellucciJemerced 

Maffashion


Źródło zdjęć: harpersbazaar.com, elle.pl, wwd.com 

Komentarze